Sólo cestovanie – prečo vykročiť z komfortnej zóny?

Sólo cestovanie je čoraz väčším trendom nielen vo svete, ale aj u nás. Má svoje úskalia, ale pri dobrej príprave a pozitívnom mindsete to môže to byť jeden z vašich najlepších zážitkov. Ak vás sólo cestovanie už dlhšie láka alebo túžite cestovať a nemáte s kým, možno vás tento článok povzbudí. Ja sama som prvýkrát sama cestovala až vo svojich 34 rokoch. Vybrala som sa rovno na dvojtýždňový trip do Mexika a neviem si túto skúsenosť vynachvá1liť. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo ti sólo cestovanie vie priniesť.

  • Slobodu a nezávislosť. Kedy naposledy si si robil úplne čo chceš? Pri sólo cestovaní môžeš plánovať svoj itinerár podľa vlastných preferencií, bez ohľadu na iných ľudí.
  • Osobnostný rast. Sólo cestovanie často prináša nové výzvy, ktoré ťa môžu posunúť z komfortnej zóny, čo ti pomôže rozvinúť tvoje zručnosti, sebavedomie a schopnosť riešiť problémy. Po mojej sólo ceste do Maroka, som sa cítila ako najväčšia frajerka. Zvládla som byť sama v „nebezpečnom“ Maroku, zvládnem čokoľvek.
  • Spoznávanie nových ľudí a kultúr. Keď cestujete sami ste otvorenejší spoznávaniu nových ľudí a ľahšie nadviažete nové priateľstvá. Ako sa však s novými ľuďmi zoznámiť? Práve kvôli tomuto dôvodu som si pre ceste sólo vyberala ubytovanie v hosteloch. Hostely sú dnes už na skvelej úrovni a viete si tam zabookovať aj samostatnú izbu. Práve tento typ ubytovania organizuje zaujímavé výlety, kde spoznáte ľudí na rovnakej vlne. Môžete však využiť aj rôzne online skupiny (napr.na Facebooku) a dohodnúť si drink v meste. Ja sama som si však našla kamarátku aj na autobusovej stanici, keď nám meškal autobus a dali sme sa do reči. Je naozaj zaujímavé sa dozvedieť o kultúre, politike, či školskom systéme danej krajiny z prvej ruky, a uznajte mať priateľov v Kolumbii, New Yorku, či Londýne nie je na škodu.
  • Flexibilitu. Keď cestujete sami ste si vlastným pánom a sami rozhodujete kedy a koľko ostanete na jednom mieste. Ako zvládnuť pocit samoty si môžete pozrieť napríklad na tomto videu.

Toto je len pár výhod sólo cestovania. Samozrejme, ako pri každej forme cestovania, aj tu existujú určité výzvy a riziká, a preto je dôležité nepodceniť prípravu, zhodnotiť svoje možnosti, byť ostražitý a zároveň si užiť na najlepšiu jazdu svojho života.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *